Millefeuille
Millefeuille (wym. milfej) po francusku znaczy tysiąc płatków. Pierwotnie nazwa była zarezerwowana dla deseru z trzech warstw listkowego francuskiego ciasta przełożonego kremem waniliowym. Millefeuille zostało opisane przez François Pierre La Varenne w jego książce Kucharz francuski (Le Cuisinier françois), wydanej w 1651 r., a stanowiącej jeden z kanonicznych tekstów francuskiej kultury kulinarnej.
W tym właśnie dziele zostało nazwane gâteau de mille-feuilles, czyli ciasto z tysiąca płatków. Ciastko takie często bywa nazywane napoleonką. Pochodzenie tej nazwy wiąże się prawdopodobnie z francuski przymiotnikiem określającym pochodzenie z włoskiego miasta Neapol – napolitain. Najprawdopodobniej błędnie przyjmuje się, iż nazwa pochodzi od cesarza Napoleona Bonaparte. Należy ją wiązać raczej z Neapolem skąd specjał przywędrował do Francji. Napoleonka to faktycznie błędnie zapisana neapolitanka. W Włoszech ciastko to nosi nazwę mille foglie, czyli tak samo jak w języku francuskim – tysiąc płatków. Nazwa pochodząca od cesarza Napoleona nie przyjęła się tylko i wyłącznie w Polsce. Podobnie nazywane jest to ciastko także w Kanadzie, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, czy w Szwecji. Millefeuille znane są także w wydaniu na słono wypełnione szpinakiem, serem, pesto, ale to już zupełnie inna historia.
Millfeillle dostępne w Mecyjach Sądeckich to ciastko z kremem waniliowym i wiśniami z syropu wypełniającym warstwy ciasta francuskiego. A wszystko pokryte jest glazurą z cukru i czekolady. Nasze Milfeuille to ciastkowywarzone w swej słodyczy.